سومین کنفرانس بین المللی شرق شناسی - فردوسی و فرهنگ و ادب پارسیتماس با دبیرخانه
تلفن ثابت

دبیر خانه هند:

91-11-27666623

 دبیر خانه ایران:

00982128421405

نمابر

00982189784791

ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس

  Room No – 81,   Faculty of Arts,   University of Delhi,   Delhi-110007, India

 TEL:91-11-27666623


تشابه محتوایی صد سال تنهایی مارکز و تذکرةالاولیا نوشتة عطار نیشابوری

17 شهریور 1397

فصلنامه علمی پزوهشی پژوهش های ادبیات تطبیقی در دوره پنجم و شماره سوم، مقاله ای با عنوان «نظریه رئالیسم عرفانی در ادبیات داستانی» منتشر کرد که ....فصلنامه علمی پزوهشی پژوهش های ادبیات تطبیقی در دوره پنجم و شماره سوم، مقاله ای با عنوان «نظریه رئالیسم عرفانی در ادبیات داستانی» منتشر کرد که در آن محقق به دنبال ارائة یک الگوی بومی شده از رئالیسم جادویی مبتنی بر فرهنگ داستانی- عرفانیِ ایران است. 

محقق در این مقاله به بررسی مقایسه ای شاخصه ها در دو زمینة ساختار و مبنا میان متون داستانی رئالیسم جادویی با محوریت رمان صدسال تنهایی نوشتة گابریل گارسیا مارکز با متون به جا مانده از حکایات و تذکره های تصوف که تذکرةالاولیا نوشتة عطار نیشابوری پرداخته است. در این مقاله مهم ترین شاخصه ها و تفاوت ها مورد بازشناسی قرار گرفت و در انتها  برای رئالیسم عرفانی تعریفی ارائه شده است. وی در این پژوهش نتیجه می گیرد حکايات کرامت آمیز تصوف چه در ساختار و چه در مبنا با شیوة رئالیسم جادويی قرابت خاصی دارد.

مقايسه حکايات تذکرة الاولیا با آثار مارکز به ويژه رمان صد سال تنهايی ، پژوهشگر را به برشمردن شاخصه های شیوة خاص حکايت پردازی صوفیه رهنمون می کند. محقق به شباهت های بین شخصیت های داستانی این دو متن اشاره می کند و معتقد است برجسته کردن مضمون وحدانیِ حکايات صوفیه آن چنان تذکره نگاران را با خود درگیر کرده بود که اين امر حتی در ساختار حکاياتشان نیز تأثیر گذاشته است. در این مقاله شاخصه هایی نیز در حوزه مبانی برای رئالیسم عرفانی در نظر گرفته شده است و به گفته نویسنده همان گونه که برترين نقطة امتیاز رئالیسم جادويی با ديگر سبک ها «باورپذير جلوه دادنِ پارادوکس خیال و واقعیت» است، برترين نقطة اشتراک آن با تذکره های تصوف نیز در همین تکیه بر عنصر باورپذيری است.


منبع: عضو هیت علمی پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی فصلنامه علمی پزوهشی پژوهش های ادبیات تطبیقی دوره 5/ شماره 3. محمد رودگر


366
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ورود و ثبت نام
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین