سومین کنفرانس بین المللی شرق شناسی - فردوسی و فرهنگ و ادب پارسیتماس با دبیرخانه
تلفن ثابت

دبیر خانه هند:

91-11-27666623

 دبیر خانه ایران:

00982128421405

نمابر

00982189784791

ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس

  Room No – 81,   Faculty of Arts,   University of Delhi,   Delhi-110007, India

 TEL:91-11-27666623


زن در اشعار سعدی، محجور نیست

20 شهریور 1397

در پژوهشی که با عنوان« زن از نگاه سعدی در بوستان و گلستان »و به روش تحلیل محتوای اشعار و حکایت های آثار او انجام گرفته است نتیجه می گیرد که...


 

در پژوهشی که با عنوان« زن از نگاه سعدی در بوستان و گلستان »و به روش تحلیل محتوای اشعار و حکایت های آثار او انجام گرفته است نتیجه می گیرد که سعدی شیرازی به زنان و مسائل مربوط به آنها در جامعه و خانواده و عصر زمانه خود توجه داشته و در نگاه شاعر، زن در حاشیه جامعه و یا خانواده قرار ندارد. هر چند اظهارات ضد و نقیض در آثار هر نویسنده و شاعری از جمله سعدی شیرازی به چشم می خورد اما می توان گفت نگاهی غالب در گلستان و بوستان نگاهی واقع گرایانه و ایجابی نسبت به زنان است و اشعار و حکایت های منفی در مقایسه با نگاه غالب جایگاه اندکی را بهخود اختصاص می دهد.

همچنین شاعر در موارد بسیاری خطاب به زن و مرد جوانی که نسبت به همسران خود سرگشته و عاصی شده اند آنها را توصیه به مدارا و تحمل خوی ناپسند همسر خود می کند. مجموعه اشعاری که در رابطه با زن خوب و بد در بوستان باب عالم تربیت آمده است محوری ترین اشعار برای طرح دیدگاه شاعر در رابطه با زنان است.

 

از خلال بوستان و گلستان می توان به برخی اشعار و نکات منفی که شاعر درباره زنان سروده است پاسخ داد. از جمله در پاسخ به ذم نشورت با زنان یا در پاسخ به توصیه همسر نوگزینی در هر نوبهار...اما به طور کلی نگاه غالب و سراسری وی نگاه منفی ای نیست. و می توان گفت آموزه های دینی و نیز نگاه عرب جاهلی به زن و حتی فرهنگ عربی بعد از اسلام که زن را از زندگی اجتماعی و فرهنگی حذف می کرد در داوری سعدی موثر بوده است.

 

منبع: تحقیق با عنوان زن از نگاه سعدی در بوستان و گلستان. دکتر جمیله کدیور. استادیار گروه مطالعات خانواده دانشگاه الزهرا. مجله زبان و ادبیات فارسی.


308
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ورود و ثبت نام
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین