سومین همایش بین‌المللی شمس و مولانا، 15 و 16 مهرماه برگزار می‌شود.

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، تفاهم‌نامه‌ای با موسسه تولیت آرامگاه شمس تبریزی در شهرستان خوی امضا کرد که مبتنی بر آن پژوهشگاه عهده‌دار برنامه‌ریزی بخش علمی سومین همایش بین‌المللی شمس و مولانا شد.

بر اساس این توافق، دبیرخانه علمی همایش مذکور در پژوهشکده زبان و ادبیات فارسی تشکیل شد و رئیس این پژوهشکده، به عنوان دبیر علمی، مسئولیت برنامه‌ریزی علمی این همایش را بر عهده گرفت.

در این همایش، شماری از برجسته‌ترین مولوی شناسان و شمس پژوهان داخلی و خارجی حضور خواهند داشت و به ارائه آخرین دستاوردهای پژوهشی خود در این زمینه خواهند پرداخت.

افزون بر این، رایزنان فرهنگی چند کشور آسیایی و اروپایی نیز در این همایش حاضر خواهند بود.

اهداف عمده این همایش شناساندن معاریف فرهنگ و ادب ایران اسلامی به کشورهای دیگر جهان، آشنایی با اندیشه‌های عارفان بزرگ ایران اسلامی و پندآموزی از تعلیمات ارزشمند آنان، ژرف‌کاوی اندیشه‌های شمس تبریزی و مولوی از راه تحقیقات دقیق در عرفان ایرانی و اسلامی، بررسی جنبه‌های گوناگون مریدی و مرادی و تحلیل ابعاد شخصیتی شمس تبریزی و مولوی و تأثیر و تأثر مقالات شمس تبریزی و آثار مولوی از گذشتگان و در آیندگان است.

موضوعات و محورهای اصلی همایش نقش اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی زمان در پرورش شخصیت شمس تبریزی، تحصیلات شمس تبریزی و زمینه‌های آموزشی عصر او، مشایخ شمس تبریزی، خلق و خوی شمس تبریزی، شمس تبریزی و مولوی و عشق الهی، شمس تبریزی و یاران مولوی، عرفان و اندیشه و ادب در مقالات شمس تبریزی، شمس تبریزی در آثار مولوی و مولوی در مقالات شمس تبریزی است.

بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، فراخوان مقاله همایش در تاریخ 15 اردیبهشت 1396 صورت گرفت و آخرین تاریخ دریافت مقاله نیز با احتساب تمدید 15 روزه 31 مرداد ماه بود.

پس از پایان مهلت مقرر، بیش از 70 مقاله به دبیرخانه علمی همایش ارسال شد که مورد داوری اعضای کمیته علمی همایش و برخی دیگر از استادان دانشگاه‌های کشور قرار گرفت.

از مجموع این مقالات، تعداد 12 مقاله برای سخنرانی در سالن اصلی همایش، 7 مقاله برای ارائه در دو نشست تخصصی، پنل، 20 مقاله برای چاپ در مجموعه مقالات و 6 مقاله برای ارائه به صورت پوستر برگزیده شد.

گفتنی است که مقالات مذکور، به جز 6 مقاله که به صورت پوستر ارائه می‌شوند، در مجموعه مقالات همایش چاپ خواهند شد.

چکیده همه مقالات ارسال شده به دبیرخانه علمی همایش نیز هم اکنون به صورت یک کتاب چاپ شده است که در روزهای برگزاری همایش توزیع خواهد شد.

کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


تلفن ثابت
نمابر
ایمیل
آدرس
سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین