چهارمین کنگره بین المللی فرهنگ و اندیشه دینی

سمینار آموزشی «رشد عقلی و فطری و مراحل آن در قرآن کریم» در دانشگاه عدالت با حضور دکتر محمدکاظم شاکر برگزار شد.

30 آذر 1396

دبیرخانه دائمی چهارمین کنگره بین المللی فرهنگ و اندیشه دینی با همکاری موسسه سفیران فرهنگی مبین و دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه قم، سمینار آموزشی و کارگاه تخصص را با عنوان «رشد عقلی و فطری و مراحل آن در قرآن کریم» با حضور دکتر محمدکاظم شاکر استاد تمام دانشگاه علامه طباطبایی در سالن جلسات دانشگاه عدالت با حضور جمعی از استادان دانشجویان دانشگاه بین المللی در تاریخ 28 آذرماه ماه 96 برگزار شد. 


محمد نصیری دبیر کنگره با تبیین اهداف این کنگره از ارائه راهکارهای دینی به جامعه و خانواده در رفع آسیب های اجتماعی بیان داشتند محور اصلی این کنگره شکوفایی فطرت و استعدادها با هویت دینی است که در سه حوزه تخصصی الف:مبانی، مولفه ها و ابعاد نظری شکوفایی فطرت و استعدادها با هویت دینی ب: روش ها، فرآیندها و شیوه های تعلیم و تربیت نسبت به شکوفایی فطرت و استعدادها با هویت دینی ج : زمینه ها و بسترهای تعلیم و تربیت در مورد شکوفایی فطرت و استعدادها با هویت دینی؛ دریافت مقاله می نماید. و این نشست را به عنوان یکی از پیش نشست های تخصصی کنگره معرفی نمودند.
در ادامه دکتر محمدکاظم شاکر استاد تمام دانشگاه علامه طباطبایی، هدف از این سمینار آموزشی را تبیین دیدگاه قرآن راجع به رشد عقلی بیان داشتند و شاخص های انرا از نظر عقلی نقلی با راهکارها و معیارهای دینی ابراز داشتند.
ایشان در ادامه بیان داشتند در میان عامه مردم سخنان مسئولین، بزرگان، امرا، حکما، حاکمان عنوان سخنان افراد رشد یافته تلقی می گردد و گویی که نظر آنها رشد یافته تر از دیگران هستند، اما باید آنها را معیارهای عقلی و نقلی از قران و عترت مقایسه نمود.
استاد شاکر در ادامه بحث رشد با این فرض علمی که کسی حق ولایت دارد که رشید باشد چه در خانه چه در شهر، چه در کشور، چه در دانشگاه و اطاعت کردن هم همین طور. به هیچ وجه اطاعت و ولایت مطلق در حوزه انسانی نداریم. اطاعت و ولایت مثلثش با رشد تمام می شود. در صورتی این اطاعت برقرار می شود که اطاعت از یک امر رشیدانه باشد.
عضو هیات علمی چهارمین کنگره بین المللی فرهنگ و اندیشه دینی ، به مفهوم رشد در قرآن کریم پرداختند و ابراز داشتند رشد در قرآن به معنی رشد جسمانی نیست و واژه رشد در فرهنگ قرآنی از واژه های حوزه عقل و فکر انسان است. رشد کمال عقل است و کسی که عاقل است را نمی توانیم رشید بنامیم. رشد عبارت است از رسیدن به حقیقت امر. رشید نیز به کسی گفته می شود که تدابیر او در بستری استوار به غایت و کمال مطلوب رسد. با نظر در آیات قرآن کریم می توان گفت: سه عنصر در مفهوم رشد نهفته است;جامع نگری، انتخاب احسن، خردورزی و اقامه برهان. با این بیان، رشید کسی را گویندکه اولا عقلی جامع نگر داشته باشد، ثانیا از میان راههای مختلف، قادر به انتخاب احسن باشد، ثالثا انتخابش مبتنی بر حجت و برهان باشد. همچنین سخنران نشست فرمودند، رشد دارای ملاکهایی است که می توان هر امری را با آن سنجید. به نظر نگارنده ملاکهای عمده رشد عبارتند از: شرع، عقل و سیره عقلاء.

 

 

 


1939
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha